18.01.2022 r. Podwójne uroczystości w Szkole Podstawowej w Szkotowie

Dzień osiemnastego stycznia jest dniem wyjątkowym dla nas, jako mieszkańców Warmii i Mazur oraz członków społeczności szkolnej. Obchodzimy wtedy Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach oraz rocznicę śmierci patrona szkoły, księdza Jana Twardowskiego.

W związku z niniejszymi rocznicami w Szkole Podstawowej w Szkotowie dla klas IV-VIII odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. "Oba totalitaryzmy", z którego uczniowie dowiedzieli się o funkcjonowaniu systemów totalitarnych oraz obozie koncentracyjnym w Działdowie (KL Soldau). Następnie zobaczyli film dokumentalny "Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego". Spotkanie zakończyło wręczenie laureatom nagród za opowiadania o tematyce świątecznej:

- I miejsce - Paulina Truszczyńska - kl. VI

- II miejsce - Filip Gorczyca - kl. VI

- III miejsce - Wiktoria Politowska - kl. V

Uczniów oddziału przedszkolnego i klas I-III odwiedzili ósmoklasiści, którzy zapoznali najmłodszych z biografią księdza Twardowskiego oraz przeczytali jego wiersze.

Nie zapominamy i nie pozwolimy zapomnieć o ofiarach komunizmu i nazizmu na Warmii i Mazurach, a poezja Jana od Biedronki zostanie w naszych sercach.

Piotr Sowiński