Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie

01.04.2022 r. Polskie, pruskie, mazurskie...? Szkotowo i okolice. Cykl żywych lekcji historii cz. I

 

Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie biorą udział w cyklu żywych lekcji historii, których celem jest przygotowanie do systematycznego pogłębiania wiedzy o regionie.

            Biorąc pod uwagę fakt, że moi wychowankowie mieszkają w zakątku Polski, posiadającym bogatą historię, w którym mieszają się wpływy polskie, pruskie, krzyżackie, mazurskie, pragnę przez realizacją treści zwrócić uwagę na pozytywne walory najbliższej okolicy i przez to rozwijać w nich emocjonalny stosunek do własnej małej ojczyzny.

            W czasie naszej pierwszej "wyprawy" zobaczyliśmy plenarną wystawę rzeźbiarza Zigmasa Buterlevičius, nawiązującą do bałtosłowiańskich tradycji niniejszej okolicy. Uczniowie zostali zapoznani z historią i wierzeniami Prusów. Następnie przeszliśmy się do miejsca, w którym na Szkotówce znajdował się powstały prawdopodobnie w XIV-XV w.,  młyn wodny. W drodze powrotnej do szkoły, udaliśmy się na  cmentarz ewangelicki, położony przy drodze do Lipowa. Tutaj została omówiona sekularyzacja Prus Książęcych i historia Mazurów.

            Młodzi pasjonaci historii mieli także możliwość zobaczyć w miejscowości Bolejny obiekty wchodzące w skład Olsztyneckiej Pozycji Obronnej, m.in. ciężki bunkier obronny, typ B-1 z 1939 r. z kazamatą na armatę przeciwpancerną i ciężki karabin maszynowy oraz palisadę przeciwpancerną z 1944 r. składającą się z 61 żelazno-betonowych słupów.

            W przyszłym tygodniu czekają na nas kolejne historyczne wyprawy...

Piotr Sowiński