07.04.2022 r. Polskie, pruskie, mazurskie...? Szkotowo i okolice. Cykl żywych lekcji historii cz. II

Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie, którzy biorą udział w cyklu "żywych" lekcji historii, odbyli kolejną historyczną wyprawę.

W czwartek, 7 kwietnia, młodzi pasjonaci historii odwiedzili następujące miejscowości: Dobrzyń, Orłowo i Małga. Będąc w Dobrzyniu, udali się na cmentarz ewangelicki z XIX wieku, gdzie spoczywają rodzice mazurskiego poety Erwina Kruka. Tam odbyła się prelekcja na temat życia i twórczości tego wybitnego orędownika zachowania kultury mazurskiej. Uczniowie poznali także jego poezję.

Następnie zobaczyli największy pobitewny cmentarz wojenny na Warmii i Mazurach, który znajduje się w Orłowie.

Ostatnim punktem historycznej wyprawy była Małga, dawniej jedna z najstarszych wsi powiatu szczycieńskiego, obecnie opuszczona. Świadectwem istnienia miejscowości jest już tylko wieża zrujnowanego kościoła.

W przyszłym tygodniu odkrywamy kolejne interesujące historycznie miejsca...

Piotr Sowiński