Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia”

Podsumowanie akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”

zorganizowanej przez warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty

Nasza Szkoła zaraz po informacji Kuratorium Oświaty w Olsztynie z ochotą włączyła sie do akcji. Szkolnym koordynatorem całego projektu została pani Iwona Jaroszewska wspólnie z panią Joanna Grzela. Do działań propagujących życie i twórczość naszego wybitnego rodaka włączyła się cała społeczność szkolna. Inspiracją do zorganizowania akcji o takiej właśnie nazwie stał się XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego. Autorem portretu jest szwajcarski malarz i ilustrator – Tobias Stimmer. Współpracujący z nim przy odnowieniu zegara matematyk Conrad Dasypodius, wyrażając swój ogromny szacunek wobec Mikołaja Kopernika, napisał: „Portret na najniższym poziomie wieżyczki przedstawia wspaniałego uczonego, matematyka Mikołaja Kopernika (….)”. Aktywnie włączyliśmy się w tworzenie logo z Mikołajem Kopernikiem oraz organizowaliśmy turnieje wiedzy , konkursy o życiu naszego wielkiego Polaka , powstała też kronika przedstawiająca życie wielkiego astronoma i jego dokonania ,wszystko po to aby zainspirować naszych uczniów do zdobywania informacji o życiu Mikołaja Kopernika ale tez aby stał się on dla nich inspiracja do poszukiwania własnych dróg i dokonywania właściwych wyborów życiowych.

Na zakończenie akcji  przed budynkiem naszej szkoły została wkopana tablica pamiątkowa  na której  umieszczone zostało konkursowe logo wykonane przez Aleksandrę Jabłońską uczennicę kl. IV z okazji 500 urodzin Mikołaja Kopernika oraz posadzone zostały konwalie jako symbol wielkiego uczonego.

Koordynatorzy

Iwona Jaroszewska