Zadanie 3: Jestem Eko. Odnawialne Źródła Energii – Zielona Energetyka.

Temat zajęć: Jestem Eko. Odnawialne Źródła Energii – Zielona Energetyka.

Zalety OZE :

• Są niewyczerpywalne.
  • Są przyjazne dla środowiska.
  • Są naturalną energią.
  • Są samoodnawialne.

Rodzaje OZE :

Energia słoneczna – energię i ciepło wytwarza się, wykorzystując promieniowanie słoneczne.

Warunki: dobre nasłonecznienie.

Energia wiatru - energię wytwarza się, wykorzystując siłę wiatru. Pozyskanie energii jest najefektywniejsze na farmach wiatrowych skupiających wiele turbin na jednym obszarze. Ten rodzaj uzyskiwania energii może być uzupełnieniem, a nie podstawowym źródłem, ponieważ nie zawsze wiatr wieje z jednakowym natężeniem, a zdarzają się również dni bezwietrzne.

Energia spadku wody – energię wytwarza się, wykorzystując siłę płynącej i opadającej w rzekach wody: spadku wody na progu. Kiedyś energię w ten sposób produkowano w młynach i kuźniach, dzisiaj stosuje się turbiny i buduje zapory na rzekach oraz elektrownie wodne

Energia geotermalna – energię uzyskuje, się robiąc głębokie odwierty w ziemi, gdzie znajdują się gorące źródła, tzw. źródła geotermalne, których temperatura wody jest bardzo wysoka, dochodzi nawet do 100 st. C.

Energia biomasy – substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które są pozostałością po produkcji rolniczej, przemysłowej i leśnej oraz specjalnie sadzone rośliny szybko rosnące, które mogą być przetworzone w różne rodzaje biopaliw.

W Polsce w 2020 roku energia ze źródeł odnawialnych pochodziła z:

• Biopaliw ogółem – 79,4%
  • Energii wiatru – 10,9%
  • Energii słonecznej – 2%
  • Energii wody – 1,5%
  • Energii geotermalnej – 0,2%

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi źródłami pozyskiwania energii. Dyskutowali nad potrzebą wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wyszukiwali przykłady oszczędzania energii i możliwości korzystania na co dzień z energii słońca, wiatru np. do suszenia prania, grzybów, owoców.

Wykonali również dwa eksperymenty dotyczące wykorzystania etanolu do produkcji energii.