Poznajemy zawody

15 marca uczniowie klas I- III wyruszyli na wycieczkę poznawać zawody. Na początku naszej wyprawy odwiedziliśmy Bank Spółdzielczy w Nidzicy. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali pomieszczenia znajdujące się w placówce i przetestowały urządzenia przydatne w pracy bankowca m.in.: maszynki do przeliczania banknotów i urządzenia do sprawdzania ich autentyczności.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy.

Uczniowie mogli zapoznać się z pracą strażaka, środowiskiem jego pracy oraz wymaganiami jakie należy spełnić, by wykonywać ten zawód. Strażacy w sposób ciekawy opowiedzieli o swojej pracy, jej pozytywnych stronach oraz o zagrożeniach związanych z wykonywanym zawodem. Uczniowie mogli wsiąść do wozu strażackiego, poznać jego wyposażenie oraz pozostały sprzęt strażacki wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Zwiedzili również budynek straży pożarnej. Zobaczyli dyspozytornię czyli stanowisko pracy oficera dyżurnego.

Głównym celem tych wszystkich spotkań było wstępne zapoznanie dzieci  z wybranymi zawodami w ich najbliższym otoczeniu, kształtowanie motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów, oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.

Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej m.in. kapitanowi M. Gołębieskiemu, starszemu sekcyjnemu T. Pisarskiemu, młodszemu aspirantowi K. Lewikowskiemu za ciekawą lekcję o zasadach bezpieczeństwa oraz umożliwienie naszym dzieciom i uczniom poznania zawodu strażaka z bliska.